Sök utbildning:

Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Samhällsvetenskapsprogrammet: Beteendevetenskap - GrundtvigGymnasiet i Eslöv

Utbildare/skola

GruntvigGymnasiet

Kommun(er)

Eslöv

Hemsida

Klicka här

Utbildningspresentation

Samhällsvetenskapsprogrammet: Beteendevetenskap
- GrundtvigGymnasiet i Eslöv

Om samhällsvetenskapsprogrammet inriktning beteendevetenskap vid GrundtvigGymnasiet i Eslöv

Är du intresserad av mänskligt beteende? Vill du i framtiden arbeta i yrken som har med människor att göra? Då är detta utbildningen för dig!

Samhällsvetenskapsprogrammet är ett högskoleförberedande program som kan ge dig grundläggande behörighet och en högskoleförberedande examen.

Det beteendevetenskapliga perspektivet genomsyrar utbildningen och du får lära dig om människans reaktioner och relationer i vardagslivet och i yrkeslivet. Målet är att du skall bli bättre på att förstå både dig själv och andra, men också att du ska få insikt i hur man studerar mänskligt beteende på ett vetenskapligt sätt.

Programmet ger också en god personlig utveckling och insikt i ämnen som har med den mänskliga utvecklingen och gruppens dynamik att göra.

De programgemensamma karaktärsämnena som du kommer att studera på Samhällsvetenskapsprogrammet är: Filosofi 1, Psykologi 1 och Moderna språk.

Ämnen som ger detta program dess karaktär och som utgör själva inriktningen beteendevetenskap är: Ledarskap och organisation, Kommunikation, Psykologi 2a, Samhällskunskap 2 och Sociologi.

Ansökan och behörighet

Intresserad av samhällsvetenskapsprogrammet inriktning beteendevetenskap i Eslöv?

För mer information om utbildningen samt ansökan fyll i en intresseanmälan nedan.