Sök utbildning:

Utbildningsnyheter i mailen?




Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?
Registrerar du dig innan den 31/3 är du med i utlottningen av ett års spotify premium konto!

Nyhetsbrev studerande


Mottag HTML?

Vad innehåller nyhetsbrevet?


Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Världsklass på betygen på Malmö Borgarskola

Malmö Borgarskola fortsätter att tillhöra det översta toppskiktet i världen bland skolor med deras program International Baccalaureate.

Betygen på Malmö Borgarskola är i världsklass

Betygsgenomsnittet 2011 bland Malmö Borgarskolas IB-elever ligger på 35,3 (världsnittet ligger mellan 29 och 30). 14 av eleverna (20 procent) hade betyg i spannet 40-45, vilket endast fem procent av IB-eleverna i världen lyckas med.

IB-elever skriver samma prov i hela världen

Betygen på IB sätts efter sluttentor i alla ämnen. Eftersom alla IB-elever skriver samma prov i hela världen som rättas externt, är betygen jämförbara globalt sett. IB:s Diploma Programme finns idag på 2 000 skolor över hela världen i mer än 100 länder.

– Vi är givetvis mycket glada över att återigen uppnå goda resultat. Än en gång visar det sig att lärarnas och elevernas idoga arbete ger resultat. Ett bra resultat från en internationellt erkänd utbildning öppnar många dörrar till de bästa och mest prestigefyllda universiteten i världen. sägerMartin Roth, rektor/IB-koordinator.

– En trend som vi märkt hos ungdomarna är just det ökade intresset för internationell utbildning. På gymnasienivå ser vi det genom att vi i år har höga intagningssiffror till år 1 med en median på 305 poäng, vilket är bland det högsta i regionen, trots att vi har tagit in en extra fjärde klass. När det gäller eftergymnasiala utbildningar så har det skett en fördubbling av ansökningar till Storbritannien och USA.

Läs universitesutbildningar

Källa: mynewsdesk.com

Publicerad: 2011 09 08



Tipsa en vän
Del.icio.us! Google! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Yahoo! TwitThis Joomla Free PHP