Sök utbildning:

Utbildningsnyheter i mailen?




Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?
Registrerar du dig innan den 31/3 är du med i utlottningen av ett års spotify premium konto!

Nyhetsbrev studerande


Mottag HTML?

Vad innehåller nyhetsbrevet?


Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Mathias Kleverud utsedd till Årets Studentföretagare

Juryns motivering lyder "genom att ha identifierat ett tekniskt utvecklingsområde med global skalbarhet kan en bred kundgrupp mötas. Företagaren själv är en oerhört skicklig kommunikatör som väcker allas intresse!"

Priset som årets studenteföretagare gick till Mathias Kleverud

Sagastream är ett företag i Göteborg inom området interaktiv onlinevideo som startade 2008. Företaget erbjuder en videoplattform för företag att hantera och publicera videos online.

– Vi var först i världen att livesända på Facebook. Vinsten ser vi nu som en möjlighet att ta nästa nödvändiga steg för att utvecklas både tekniskt och ekonomiskt, säger Mathias Kleverud.

Årets Studentföretagare är en tävling för studenter som jämte studier på universitet eller högskola äger och driver företag. Årets studentföretagare är en del av den internationella tävlingen Global Student Entrepreneur Awards (GSEA).

Den svenska uttagningen arrangeras av Entreprenörskapsforum och Tillväxtverket. Priset är på 50 000 kronor och delas ut årligen.

Sök universitets/högskoleutbildningar

Källa: cisionwire.se

Publicerad: 2011 09 28



Tipsa en vän
Del.icio.us! Google! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Yahoo! TwitThis Joomla Free PHP