Sök utbildning:

Utbildningsnyheter i mailen?




Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?
Registrerar du dig innan den 31/3 är du med i utlottningen av ett års spotify premium konto!

Nyhetsbrev studerande


Mottag HTML?

Vad innehåller nyhetsbrevet?


Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Färre anmälda till högskoleprovet

Högskoleprovet fortsatt populärt, men något färre anmälda, rapporterar Högskoleverket. Totalt 47 274 personer har anmält sig till höstens högskoleprov som äger rum 29 oktober. Det är knappt 3 000 färre jämfört med förra hösten. Minskningen kan handla om en osäkerhet inför förändringarna i högskoleprovet som ges i ny form för första gången i höst.

Högskoleprovet startade 1977

Högskoleprovet har getts två gånger om året sedan starten 1977. Den 29 oktober 2011 är det dags för ett nytt högskoleprov som är ett resultat av ett omfattande utvecklingsarbete under ledning av Högskoleverket. Det nya provet har åtta istället för fem delprov. Provet innehåller också fler uppgifter än det gamla, 160 mot tidigare 122, och är uppdelat i två lika stora block med verbala respektive kvantitativa uppgifter. Den kvantitativa delen har fått ett större utrymme i det nya provet - förr låg tyngden på den verbala som då stod för cirka 65 procent av provets alla uppgifter.

- Förväntningarna på det nya högskoleprovet är att prognosförmågan ökar, det vill säga att provresultaten bättre kan förutsäga hur väl studenten kommer att klara sin utbildning. Vi hoppas också att det ska upplevas som mer rättvist, säger Johanna Sigalit, handläggare på Högskoleverket.

Minskat antal anmälningar till högskoleprovet efter uppgång vid sex provtillfällen i rad

Från och med hösten 2008 ökade intresset för högskoleprovet under sex tillfällen i följd. Jämfört med i fjol har dock anmälningarna till höstens prov minskat något; med 5,8 procent eller 2 913 anmälningar. VHS, Verket för högskoleservice, tar emot anmälningarna till högskoleprovet.

- Liksom tidigare år har merparten anmält sig under de två sista dygnen före anmälan stängdes. Anmälningsfunktionen har fungerat bra och en ny rutin för hantering av anmälningskod verkar ha förenklat för dem som har anmält sig, säger Per Zettervall systemförvaltare på VHS.

Källa: Högskoleverket
Publicerad: 2011 10 21



Tipsa en vän
Del.icio.us! Google! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Yahoo! TwitThis Joomla Free PHP