Sök utbildning:

Utbildningsnyheter i mailen?




Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?
Registrerar du dig innan den 31/3 är du med i utlottningen av ett års spotify premium konto!

Nyhetsbrev studerande


Mottag HTML?

Vad innehåller nyhetsbrevet?


Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Bred svetsutbildning i Ljungby som leder till jobb

Den nya yrkeshögskoleutbildningen " IWS- International Welding Specialist" som kommer att starta i Ljungby sent i augusti, är unik i sitt slag. Utbildningen kommer att ge studenterna en mycket god kunskap både praktiskt och teoretiskt inom svetsområdet.

Utbildningen IWS - Internationell svetsspcialist

Tobias Henriksson, utbildningsansvarig för Montico, tror att utbildningen blev beviljad just för att den är så bred praktiskt/teoretiskt samt att det är en stor efterfrågan av personer med en högre kunskap inom området för svetsning.

Efter utbildningen kan de som erhållit diplom som Internationell svetsspecialist(IWS) arbeta som ex. svetsansvarig, svetssakkunnig eller svetskoordinator. Utbildningen ger också möjlighet till att bli Internationell svetsare (IW), på detta vis får man en mycket god kunskap både praktiskt samt teoretiskt. I utbildningen ingår även ledarskap- och projektledning, företagsekonomi samt kvalitetsteknik.

Internationell svetsspecialist - Montico AB i Ljungby

Under utbildningen kommer studenterna att göra LIA (lärande i arbetet) totalt 10 veckor.
För att bli antagen till utbildningen krävs verkstadsteknisk grundkurs eller motsvarande kunskaper. Har man även minst tre års yrkeserfarenhet inom svetsning så får man efter godkänd tentamen ut sitt IWS- diplom.

Utbildningen kommer att ingå i Högskolecentrum i Ljungby (HCLY) och då garanterar Ljungby kommun bostad under studietiden.
- Vår målsättning för utbildningen är att skapa en utbildning som ger studenterna en mycket god kunskap inom området för svetsning. Har försökt se tillbaka på mitt egna yrkesliv som svetsare/utbildare, vad saknades i utbildningsväg när jag gjorde mitt yrkesval!? Vad innebär yrket idag och vad innebär yrket i morgon? säger utbildningsansvarige Tobias Henriksson.

Montico startade 1996 och har idag kontor/utbildningsenheter i Mjölby, Tranås, Jönköping, Nässjö, Eksjö, Vetlanda, Oskarshamn, Gislaved, Värnamo, Växjö, Ljungby, Halmstad, Hässleholm, Karlskrona, Malmö. Utbildningsenheter har vi i Ljungby, Eksjö, Oskarshamn och Karlskrona. Montico arbetar även med rekrytering samt bemanning mot industrin.

Läs mer om eller sök utbildningen Internationell Svetsspecialist - IWS - Montico AB Ljungby 



Tipsa en vän
Del.icio.us! Google! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Yahoo! TwitThis Joomla Free PHP