Sök utbildning:

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Kandidatprogram i genusvetenskap, 180 hp, Lunds universitet

Utbildare/skola

Lunds universitet

Kommun(er)

Lund

Hemsida

Klicka här

Utbildningspresentation

Kandidatprogram i genusvetenskap, 180 hp, Lunds universitet

Kandidatprogram i genusvetenskap omfattar 180 högskolepoäng, vilket motsvarar tre års heltidsstudier, varav 90 högskolepoäng i huvudämnet genusvetenskap. Den studerande kan välja mellan tre olika inriktningar: Kultur och media, Jämställdhet, makt och mångfald samt Migration och globalisering. I programmet ingår den speciellt framtagna kursen Juridik i teori och praktik ur ett genusperspektiv, 30 högskolepoäng.

Utöver detta skall studenten läsa 60 högskolepoäng i ett annat ämne, som väljs utifrån ett antal alternativ som uppställts för respektive inriktning, studenten kan också välja att ägna en termin åt praktik inom kursen Arbetslivspraktik. Kandidatprogrammet syftar till att ge kunskap om genusrelationer i ett historiskt och samtida perspektiv, att ge insikt i den breda tvärvetenskapliga teoretiska debatten inom genusforskningen samt till att ge analytiska redskap för att hantera genusrelaterade arbetsuppgifter inom yrkeslivet.

Programmet har en profilering mot intersektionalitet, dvs samspelet mellan genus, etnicitet, klass och sexualitet. Utbildningen ger kunskaper och färdigheter om bland annat jämställdhet och mångfald som kan användas inom såväl offentlig som privat verksamhet och en gedigen kunskap om det genusvetenskapliga forskningsfältet. Stor vikt läggs vid att utveckla ett självständigt och kritiskt tänkande, att skriva, analysera och göra presentationer, att söka information, samt att utveckla förmågan att använda informationsteknik i sitt arbete.