Behovet av kvalificerade service- och arbetsledare är mycket stort. Därför har vi i samarbete med ett 20-tal ledande företag skapat en 1-årig KY-utbildning som ger kompetens att leda både serviceavdelning och produktion. Den första gruppen startade januari 2008 med deltagare från hela landet. Resultatet blev mycket lyckat.
Utbildningen är koncentrerad till en intensiv vecka varje månad på Utvecklingscentrum för servicetekniker i Ljungby. Däremellan kommer LIA och inplanerade uppgifter enskilt eller i grupp. Det betyder att du kan vara kvar på ditt företag och samtidigt gå utbildningen!

Service Management omfattar kurser i ledarskap, teknik, marknadsföring, e-handel/e-logistik, kommunikation, ekonomi och internationalisering. Vi har engagerat lärare från högskolan och konsulter/specialister med djup branschkunskap.
Förkunskaper och behörighet: Du bör ha minst 3 års yrkeserfarenhet från ett område som ger dig teknisk insikt. Servicetekniker med ledaregenskaper är en perfekt bakgrund, men du kan även ha skaffat dig teknisk kompetens i produktion eller på annat sätt. Urvalet baseras på intervjuer och betyg.
Kursstart: 25 januari
Sista ansökningsdag: 15 november
För mer information om utbildningen fyll i en intresseanmälan nedan.