Sök utbildning:

Studiekanalen i sociala medier

 

knapp_sk_twitter 
 

Prenumerera på våra nyheter via RSS

Butiks/ avdelningschef (YH-utbildning) - Learning Partner i Nyköping

Utbildare/skola

Learning Partner

Kommun(er)

Nyköping

Hemsida

Klicka här

Utbildningspresentation

Butiks/ avdelningschef (YH-utbildning)
- Learning Partner i Nyköping

Om utbildningen butiks/ avdelningschef vid Learning Partner i Nyköping

Drömmer du om att bli butikschef i en modern butik eller avdelningschef på ett större varuhus? Då har vi utbildningen för dig! Under ett års studier lär du dig konkret och effektivt de olika teoretiska delar du behöver kunna för detta yrke samtidigt som du börjar bygga upp din erfarenhet under Lärande i arbete-perioderna.

Kraven på framtidens ledare inom dagligvaru-/fackhandeln håller på att förändras till att omfatta mer strategiskt planerande och ledarskap. Detta gör att en gymnasieutbildning inte längre kommer att vara tillräcklig. Efter ett år hos oss har du en kvalificerad yrkeshögskoleexamen och därmed kompetensen att leda en modern butik eller en avdelning i en större butik.

Butiks/ avdelningschefsutbildning - Learning Partner i Nyköping

I studierna kommer vi att varva föreläsningar med praktiska uppgifter som analyser, projektjobb och praktiska övningsuppgifter. Huvudinriktningarna kommer att vara butiksekonomi, säljande butik och ledarskap. Detta diskuteras under de teoretiska perioderna och studeras sedan praktiskt under LIA-perioderna.

Innehåll i utbildningen butiks/ avdelningschef vid Learning Partner i Nyköping

  • Branschkunskap 20 p
  • Butiksekonomi grund 5 p
  • Bruttovinstpåverkan 15 p
  • Bemanning 15 p
  • Budgetering 20 p
  • Företagsekonomi 5 p
  • Projektledning 15 p
  • Marknadsföring 30 p
  • Ledarskap 40 p
  • Lärande i arbete 85 p  

Yh-utbildning

Utbildningen är en kvalificerad yrkeshögskoleutbildning (YH) vilket innebär att våra studenter inte betalar några terminsavgifter och har rätt till studiemedel från CSN.

Näringslivet

Näringslivet har tre viktiga funktioner i Learning Partner:

De är värdföretag för den arbetsplatsförlagda delen av utbildningen (LIA).
De sitter med i utbildningens ledningsgrupp där de säkerställer kvalitet och fungerar som rådgivare vid kursplaneringen. I vår Butiks-/avdelningschefsutbildnings ledningsgrupp sitter representanter från ICA Kvantum, Stadium, IKEA, Maxi ICA, Svensk Handel och Sales Partner Group.
Sist men inte minst är de arbetsgivare för de utexaminerade från Learning Partner.
Därför är kontakten och samarbetet med näringslivet en viktig och värdefull del i utbildningen.

Efter utbildningen butiks/ avdelningschef vid Learning Partner i Nyköping ska du:

  • ha de kunskaper i butikens ekonomi och marknadsföring som krävs för att självständigt kunna arbeta som avdelnings- och butikschef
  • kunna planera och besätta ett personalschema för en modern butik
  • ha kännedom om olika ledarskapsmodeller samt ha kartlagt din egen ledarskapsstil
  • ha grundläggande kunskaper i gruppens dynamik samt kunna genomföra utvecklingssamtal med medarbetare
  • ha kunskap om hur dagligvaru-/fackhandeln fungerar, dess organisationer, grupperingar och arbetssätt

Examen

Yrkeshögskoleexamen

Ansökan och behörighet

Nästa utbildningsstart:
Februari 2012

Förkunskapskrav:
Sökande till utbildningen skall ha grundläggande behörighet för studier vid högskola. Vi värdesätter om du har erfarenheter från arbetslivet och då gärna från dagligvaru-/fackhandel.

För mer information om utbildningen samt ansökan fyll i en intresseanmälan nedan.