Turism förser inte bara ca 20 miljoner människor med arbete i världen, utan anses också vara en katalysator för ekonomisk utveckling. (European Travel Commission 2006). Globalisering och en ökad volym turism och resande öppnar för nya möjligheter, men ger också utmaningar när det gäller ledning av såväl "gamla" som "nya" destinationer.
Specifikt med frågor som rör ledning och utveckling av destinationer och dess hållbarhet. Miljö är en central del för utveckling av turism industrin och detta bäddar för många utmaningar när det gäller efterfrågan hos turister, men även hur behoven hos ursprungsbefolkningen skall tas om hand. Dessa centrala frågor kommer att behandlas under din utbildningstid.
Turismutbildningen vid Högskolan Dalarna startade för 30 år sedan och vi har under denna tid byggt upp en stark miljö både när det gäller utbildning och forskning inom området. Uppstartandet av den Europeiska avdelningen av TTRA (Travel and Tourism Research Association) var starten för vårt internationella arbete. Detta arbete ledde till att vi blev en del av ETM programmet (European Tourism Management, som examineras av Bournemouth) men även andra internationella utbytesprogram för lärare och studenter. Som studerande vid detta program uppmanas du att ta del av detta internationella arbete genom att spendera en termin utomlands vid något av våra partneruniversitet i Europa eller någon annanstans i världen.
Programmet har ett internationellt perspektiv med fokus på destinationsutveckling. Du kommer att lära dig att kritiskt kunna analysera förutsättningarna för destinationsutveckling och konsekvenserna vid val av olika strategier, men även om kommunikation och produktutveckling. Hållbar utveckling och tjänster är också centrala begrepp i undervisningen på programmet Du kommer även att lära dig använda geografiska informationssystem (GIS). Utbildningen kommer också att erbjuda exkursioner.
Dina kommande karriärmöjligheter finns främst inom den snabbt expanderande turism och rese branschen och då främst inom turismplanering marknadsföring, destinations- och produktutveckling, eller reseproduktion inom både den privata och offentliga sektorn. Den offentliga sektorn erbjuder arbete på olika nivåer med allt från lokala turistbyråer/samordnare till regionala turistsamordnare och internationella kontor.
Detta treåriga program leder till en kandidatexamen med huvudinriktning mot företagsekonomi eller kulturgeografi.
Efter avslutat program har du möjlighet att fortsätta dina studier antingen vid ettåriga Masterprogrammet Business Meetings Management 60 hp eller det ettåriga Masterprogrammet i Destinationsutveckling 60 hp