Webbkommunikatör/sociala medier, 400p
Aldrig tidigare har det funnits så många sätt och så mycket teknik för att information och kommunikation. Webben och sociala medier har blivit en kommunikationskanal som många gånger slagit ut traditionella medier. Reklam- och informationsbudskap sprids nu i helt nya kanaler. Företag som H&M, Aftonbladet, Volvo och Tre väljer att kommunicera ut sitt budskap med hjälp av nya kommunikationskanaler.

Idag finns därför ett stort behov av webbkommunikatörer som har kompetens inom sociala medier. Det är en stor utmaning för företag och organisationer att hantera dessa nya kanaler/tjänster, inom ett område som ständigt utvecklas. Branschen har därför behov av en ny kompetens som ständigt utvecklas i takt med marknadens förändring.
Webbkommunikatör/sociala medier är en utbildning där du kombinerar teori med mycket praktik i direktkontakt med branschen, en utbildning som skapar just de färdigheter och den kompetens som marknaden så starkt efterfrågar.
Då yrkesrollen är under stark förändring ser vi många titlar i branschen, t.ex webbkommunikatör, webbredaktör, webbansvarig, kommunikatör sociala medier och social media manager. Kunskaper, färdigheter och kompetenser är dock i huvudsak detsamma.
"Kommunikation nya medier" kunde ledningsgruppen konstatera ett mycket stort behov av den nya kompetensen, framför allt på beställarsidan, säger Maria Olin, utbildningsledare på Webbkommunikatör/sociala medier.
Den stora efterfrågan vi har haft på LIA praktik, visar också på att behovet är stort i branschen.
Även inom den offentliga sektorn har kraven på webbkommunikation ökat. Informatörer inom kommuner och landsting vittnar om medborgarnas krav på dialog och snabba svar
På ett mindre företag kan den som arbetar med sociala medier få planera kampanjer, ta fram kommunikationsstrategier och agera inom det redaktionella arbetet, men också lösa tekniska frågor.
Dessutom visar resultat från vår tidigare utbildning "Kommunikation nya medier" examen -09 med 90% sysselsatta i branschen att det finns behov av att vidareutveckla kompetenser inom kommunikation.
Behörighet:
Särskild förkunskaper:
- Grundläggande behörighet för högskolestudier enligt VHS.
-(se vår F.A.Q. sida om behörighet)
- Engelska B, eller dokumenterat motsvarande kunskaper.
- Datakunskap motsvarande gymnasieskolans Datakunskap A
- Minst 2 års arbetslivserfarenhet.
Denna arbetslivserfarenhet kan vara kortare perioder på flera arbetsplatser och behöver inte nödvändigtvis vara inom aktuell bransch - men den totala tiden skall uppgå till minst två år.)
Fri prövning:
I de fall där den sökande ändå bedöms kunna tillgodogöra sig utbildningen,
kan i undantagsfall ovanstående behörighetskrav bortses ifrån.
Dock kan endast 20% av de studerande antas enligt denna fria prövning.
Detta innebär att även de som inte uppfyller behörighetskraven
kan söka till utbildningen.
Är du osäker på om du uppfyller kraven på behörighet bör du kontakta oss
angående ev. validering/komplettering.
Utbildningsstart: hösten 2012
Sista ansökningsdag: 30 april
För mer information om utbildningen samt ansökan fyll i en intresseanmälan nedan.